نشتی روغن ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت مسئله ایست که بهره برداران ترانسفورماتور به کرات با آن روبرو می شوند. ایجاد ترک ونشتی در مخزن و رادیاتور معمولاً به دلایلی چون حمل و جابجائی نادرست، تنشهای حرارتی و رطوبتی بدلیل نصب ترانسفورماتور در فضای آزاد، اختلاف دمای روغن نسبت به دمای محیط (که حتی به ۶۰ درجه سانتیگراد نیز      می رسد)، عمر نسبتاً طولانی ترانسفورماتور (متوسط ۳۰ تا ۴۰ سال) و حوادث حین بهره برداری و سرویس و نگهداری رخ می دهد. راه حل سنتی رفع نشتی روغن ترانسفورماتور جوشکاری محل نشتی می باشد. بدین ترتیب که ابتدا ترانسفورماتور را از مدار خارج نموده، روغن آنرا تخلیه کرده یا آنرا تحت خلاء نسبی قرار می دهند تا روغن به بیرون نشت نکند و سپس اقدام به جوشکاری محل نشتی می نمایند. این روش معایب ذیل را دارد:

  • سختی دسترسی به محل جوش بویژه در خصوص ترانسفورماتورهای توزیع نصب شده برروی تیر و ترانسفورماتورهای قدرت بزرگ
  • لزوم خروج ترانسفورماتور از شبکه
  • آسیب پذیری محل جوش در برابر خوردگی (با توجه به ازبین رفتن رنگ و پوششهای ضدخوردگی هنگام جوشکاری)
  • احتمال آتش گرفتن روغن ترانسفورماتور هنگام جوشکاری
شرکت آلمانی MultiMetall برای حل این معضل ماده مخصوصی با نام تجاری OL تهیه نموده است که سازگار با روغن بوده و محل نشتی را بخوبی پوشش می دهد. این روش علاوه بر حل مسائل و مشکلات مورد اشاره، با هزینه کمتر و زمان کوتاه تر در مقایسه با روش جوشکاری، معضل نشتی روغن ترانسفورماتور را حل می کند. پوشش رفع نشتی روغن ترانسفورماتور متشکل از یک ماده اصلی و دو سخت کننده زرد و قرمز (بهمراه دو پیمانه زرد و قرمز جهت رعایت نسبت ترکیب) می باشد. درمواردی که نیاز به رفع نشتی ترانسفورماتور بصورت online نبوده و می توان سطح روغن موجود در ترانسفورماتور را حداقل به مدت ۲۴ ساعت تا محل نشتی پایین آورد، ترکیب ماده اصلی OL و سخت کننده زرد کافی  می باشد. در صورت رفع نشتی online (بدون خاموشی و در حین ریزش روغن از محل نشتی) انجام مراحل ذیل الزامی است:

مرحله اول: اعمال پوشش اولیه با مخلوط نمودن ماده اصلی OL و سخت کننده قرمز و منعقد نمودن نشتی بصورت online (این پوشش موقت است) مرحله دوم: اعمال پوشش ثانویه با مخلوط نمودن ماده اصلی OL و سخت کننده زرد و ر فع نشتی بصورت دائم

پوشش رفع نشتی روغن ترانسفورماتور در سال ۱۳۹۰ در شرکت ایران ترانسفو ری مورد آزمونهای عملکردی و آزمایشگاهی قرار گرفت و پس از موفقیت آمیز بودن آزمونها، به شرکتهای بهره بردار ترانسفورماتور معرفی گردید. این محصول تاکنون توسط ۱۲۰ شرکت خریداری و مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین این پوشش از لحاظ کیفی و عملکردی مورد تائید سازمانها و شرکتهایی مانند: موسسه تحقیقات ترانسفورماتور ایران، برق منطقه ای سیستان و بلوچستان، نیروگاه منتظرقائم، نیروگاه رامین، توزیع نیروی برق نواحی استان تهران، توزیع نیروی برق استان قم، پتروشیمی فجر، سیمان کردستان، شرکت ارس صبا، شرکت ترانسفورماتور صنعت البرز و … قرار گرفته است.

فارسی:

 

مشخصات فنی و راهنمای استفاده از پوشش رفع نشتی

 

تائیدیه های صادره از شرکتهای خریدار

 

فهرست فروش در ایران

 

انگلیسی

 

مشخصات فنی و راهنمای استفاده از پوشش رفع نشتی

 

کاتالوگ محصول

 

موارد عملی رفع نشتی روغن ترانسفورماتور و بوشینگ

 

دانلود Material Safety Data Sheet